iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Baza wiedzy - F.A.Q.

Strona w budowie...
F.A.QTelewizja DozorowaOgólneCzy różnią się nowe f...

Czy różnią się nowe formaty HD w telewizji analogowej? Np. HD-CVI od HD-TVI.

OPIS NOWYCH FORMATÓW:

HD-CVI - W 2012 roku Dahua (w Polsce występująca pod nazwą BCS) zaprezentowała nowy chipset, który pozwalał na transmisję sygnału w rozdzielczościach HD po kablu koncentrycznym na odległości do 500m a po skrętce do 200-300m (należy pamiętać o dedykowanych konwerterach). Pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości do 720p pojawiły się w sprzedaży na przełomie 2013/2014 a kolejne modele o rozdzielczości 1080p zagościły na początku 2015r.

W połowie roku Dahua wdraża nowy format HD-CVI 3.0, który docelowo ma obsługiwać rozdzielczości 4k. 

HD-TVI - Koncept firmy Techpoint (dawnej Techwell czyli producenta znanych chipsetów do analogowych DVR-ów), pojawił się również w 2012, ale pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości 720p ale również 1080p pojawiły się dopiero niedawno i to głównie za sprawą HIKVISION (u nich nazywa się - TurboHD). Tu sytuacja wygląd trochę inaczej. Mianowicie Techpoint produkuje chipsety a kto chce i potrafi buduje własne podzespoły a na ich bazie kamery i rejestratory. Ilość producentów już na tą chwilę jest znacząca i oprócz wpomnianego wyżej HIKVISION, są produkowane również przez AV-TECH, IR-LAB, i wiele innych firm z Chin, Korei i Tajwanu. 
Podobnie jak HD-CVI odległości transmisji na koncentryku to 500m. Można również używać skrętki UTP5 ale wtedy odległości spadają do 200-300m. Należy w tym przypadku pamiętać o dedykowanych konwerterach.

Firma HIKVISION wprowadza na rynek w półowie roku 2016 nowy format TurboHD v3. Nowe urządzenia będą obsługiwały w początkowym okresie rozdzielczości do 3Mpxl (1920*1536) a w okresie późniejszym są planowane urządzenia o rozdzielczościach do 5Mpxl.

A-HD - najnowszy koncept koreańskiego producenta chipsetów czyli firmy NEXTChip, która postanowił uszczknąć trochę rynku dla siebie. Aktualnie produkowany jest chipset w wersji A-HD 1.0 obsługujący rozdzielczości do 720p. A na początku przyszłego roku do masowej produkcji powinien zostać wdrożony układ obsługujący A-HD 2.0 obsługujący rozdzielczości do 1080p.

Obecnie producenci wdrażają format A-HD 3.0. Dzięki niemu będzie możliwe uzyskanie rozdzielczości 3Mpxl 2048 x 1536.

Uwaga! A-HD 1.0 nie jest kompatybilne z A-HD 2.0! Natomiast AHD2.0 jest kompatybilne wstecznie. 
Zasięgi i okablowanie podobnie jak formaty powyżej.

Obecnie producenci wdrażają format A-HD 3.0. Dzięki niemu bedzie możliwe uzyskanie rozdzielczości 3Mpxl 2048 x 1536.

Podobnie jak HD-TVI jest otwartym formatem i będą z niego korzystać różni producenci. 

Jak to działa: 

We wszystkich ww. formatach producenci zastosowali podobny zabieg czyli odsunęli składową luminancji od składowej chrominancji uzyskując możliwość powiększenia pasma a co za tym idzie zwiększenia ilości linii telewizyjnych. 

W każdym przypadku producent kamery wykorzystuje dedykowany nadajnik a w rejestratorze odbiornik "zestrojony" na dany format. 
Stąd najważniejsza na tą chwilę informacja. 
Żaden z tych formatów nie jest aktualnie kompatybilny z konkurencyjnym! 

Zalety nowych formatów: 

- obraz o rozdzielczościach do 1080p z wykorzystaniem standardowego okablowania (koncentryk) na odległości do 500m. Uwaga! Dotyczy to nowego kabla koncentrycznego kategorii 5C-2V czyli kabla lepszego niż zwykły RG-59. Jak wykorzystujemy skrętkę oraz konwertery pasywne nowej generacji (dedykowane do analogowego HD) to uzyskamy 100-200-300m w zależnosći od formatu i jakości konwertera. Korzystając z balunów do zwykłej analogówki będzie co najmniej o połowę mniej i pewnie stracimy na jakości obrazu. 

- obraz wysokiej jakości bez opóźnień i efektów kompresji jakie mamy w przypadku IP 

- możliwość szybkiego upgrade-u starego systemu analogowego do nowych rozdzielczości HD bez konieczności wymiany okablowania. 

- rejestratory we wszystkich formatach będą co najmniej typu hybrydowego tzn będą obsługiwały kamery zwykłe do 960H i również kamery HD do 1080p (wyłączając A-HD 1.0 gdzie mamy tylko 720p!), HIKVISION pokazał już tribryd czyli DVR obsługujący 960H, 720p/1080p oraz kamery IP. 

- mniejsza podatność na zakłócenia z uwagi na bardziej separowany sygnał wideo 

- w przyszłości niektóre z ww. formatów będą pozwalały wykorzystywać tzw. kanał zwrotny do sterowania PTZ-tami lub sygnałami alarmowymi. 

Wady: 

- brak kompatybilności między formatami 

- należy uważać na starsze instalacje bo może się okazać, że z uwagi na obniżoną jakość okablowania mogą być problemy z osiągnięciem dużych zasięgów transmisji.

- z uwagi na to, że jest to nadal transmisja analogowa zapewne pojawią się podczas pracy podobne jak w przypadku zwykłej analogówki zakłócenia od zasilaczy, prądu masy itp.

Powrót do listy kategorii