iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Kamery analogowe – wady i zalety tego rozwiązania

CCTV 12.03.2021
kamery-analogowe--wady-i-zalety-tego-rozwiazania

Rozwój technologii cyfrowej sprawia, że tego typu urządzenia wypierają rozwiązania analogowe. Nie zmienia to faktu, że kamery analogowe mają jeszcze sporo do zaoferowania. Za instalacją monitoringu analogowego szczególnie przemawia jego niska cena. 

Monitoring oparty na kamerach ma swoje wady i zalety, podobnie jak rozwiązania cyfrowe. Zanim zdecydujesz się na droższy monitoring IP, sprawdź, czy opcja ekonomiczna w postaci systemu analogowego nie będzie odpowiedniejsza. Przekonaj się, jak działa kamera analogowa oraz jaką jakość rejestrowanego obrazu oferuje. 

Charakterystyka kamery analogowej

Kamery analogowe za rozsądną cenę oferują dobrą jakość nagrań i niezawodność pracy w różnych warunkach. Określenie „analogowy” w odniesieniu do kamer zaczęto stosować, ponieważ trzeba było jakoś odróżnić ten system od monitoringów opartych na technologii IP. Chodzi tu nie o samą kamerę, lecz o sposób przekazywania z niej danych do rejestratora – to transmisja jest analogowa. Obraz z modelu analogowego trafia do rejestratora za pośrednictwem kabla koncentrycznego.

Urządzenie wymaga zastosowania zasilacza – w zależności od charakterystyki systemu może być umieszczony przy kamerze; innym rozwiązaniem jest doprowadzenie zasilania za pomocą kabla. Nagrania z kamer analogowych zapisywane są na dysku w rejestratorze lub na podłączonym do systemu monitoringu komputerze. Zaletą tego rozwiązania jest mało skomplikowany montaż, do którego nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. To prosty, a więc niezawodny system – w razie problemów diagnostyka i znalezienie usterek nie sprawiają trudności. Skoro wiadomo już, jak działa analogowy monitoring, pora skupić się na jakości obrazu, jaką oferują tego typu kamery.

Kamera analogowa kopułowa 4w1 firmy Hikvision

Zalety i wady kamer analogowych

Podstawową zaletą monitoringu analogowego jest jego cena – za niewielkie pieniądze możesz monitorować działkę, posesję lub magazyn. Kamer analogowych i rejestratorów DVR jest bardzo dużo, bez trudu więc wybierzesz takie rozwiązanie, które najbardziej będzie ci odpowiadało. Na rynku znajdziesz zarówno proste zestawy, jak i nowoczesne modele, które jakością dorównują kamerom cyfrowym. Jak już wspomniano, instalacja takich urządzeń jest łatwiejsza niż w przypadku kamer IP. Można ją wykonać samodzielnie, korzystając wyłącznie z instrukcji obsługi od producenta. 

Warto wiedzieć: W jakiej technologii wybrać system monitoringu?

Do wad kamer analogowych zalicza się konieczność prowadzenia osobnego przewodu do każdego z urządzeń. Większość użytkowników przywykła już do tego, że może obsługiwać wszystko z poziomu smartfonu – w przypadku prostego monitoringu analogowego zdalne zarządzanie nim za pośrednictwem aplikacji w telefonie nie jest możliwe. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to stała rozdzielczość jest niestety niska. Kamery analogowe są wrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia. 

Gdzie sprawdzą się kamery analogowe?

Monitoring analogowy jest odpowiedni do rejestrowania obrazu z dużych przestrzeni, ale wyłącznie tam, gdzie nie trzeba sprawdzać szczegółów na nagraniach. Nadaje się też do monitorowania w małych pomieszczeniach (wówczas obraz jest odpowiednio czytelny). Kamera analogowa będzie dobra do monitoringu w małym sklepie, domu jednorodzinnym lub na działkę ROD. Możesz zdecydować się również na system mieszany i zainstalować modele analogowe w wybranych miejscach, a tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zasilania, umieścić kamerę IP bezprzewodową. 

Jaka jest różnica cenowa między kamerą analogową a IP? Cena najlepszej kamery analogowej nie jest dziś wyższa od ceny przeciętnego modelu IP. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto porównać specyfikacje techniczne urządzeń. Będziesz mieć wówczas pełny obraz, jeśli chodzi o możliwości konkretnych modeli kamer. Każdy z dostępnych dziś systemów monitoringu ma swoje wady i zalety. Błędem jest przeciwstawianie sobie tych dwóch technologii, gdyż każda z nich sprawdza się lepiej w innych, konkretnych okolicznościach.

Zobacz również: Kamera do monitoringu zewnętrznego - jak wybrać?

Udostępnij:

Zobacz także